0
0
جمع فرعی: ۰ تومان
سبد خرید خالی است.

خرید سرور HP

سرور های نسل 9 HP

سرور اچ پی DL380 G9

سرور اچ پی DL380 G9 12LFF

۶۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی DL380 G9

سرور اچ پی DL380 G9 8SFF

۵۶,۷۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی DL360 G9

سرور اچ پی DL360 G9 4LFF

۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی DL360 G9

سرور اچ پی DL360 G9 8SFF

۵۵,۴۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی DL580 G9

سرور اچ پی DL580 G9 8SFF

۳۷۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی DL560 G9

سرور اچ پی DL560 G9 8SFF

۳۵۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ML10 G9

سرور اچ پی ML10 G9

۶۷,۵۰۰,۰۰۰ تومان
ML30 G9

سرور اچ پی ML30 G9

۸۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ML110 G9

سرور اچ پی ML110 G9

۷۲,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ML310 G9

سرور اچ پی ML310 G9

۸۱,۹۰۰,۰۰۰ تومان
ML350 G9

سرور اچ پی ML350 G9

۱۴۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان

سرور های نسل 10 HP

DL380 G10

سرور اچ پی DL380 G10 12LFF

۲۲۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL380 G10

سرور اچ پی DL380 G10 8SFF

۱۲۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL360

سرور اچ پی DL360 G10 LFF

۱۳۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL360

سرور اچ پی DL360 G10 SFF

۱۰۸,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL380 G10

سرور اچ پی DL560 G10 SFF

۳۶۰,۵۰۰,۰۰۰ تومان

سرور اچ پی DL580 G10 SFF

۵۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی ML30 G10

سرور اچ پی ML30 G10

۱۶۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی ML30 G10

سرور اچ پی ML30 G10 Plus

۲۰۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان

سرور اچ پی ML110 G10

۲۱۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ML350

سرور اچ پی ML350 G10

۲۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
سرور اچ پی MicroServer G10

سرور اچ پی MicroServer G10

۹۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
HP EL1000 1G Server

سرور اچ پی EL1000 G10

۲۱۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ithpe-hpe-synergy-480-gen10-plus

سرور اچ پی Synergy 480 G10 Plus

۹۴۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ithpe-hpe-synergy-480-gen10-compute-module

سرور اچ پی Synergy 480 Gen10

تماس بگیرید

سرور های نسل 11 HP

DL380 G11

سرور اچ پی DL380 G11 LFF

۲,۰۳۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL380 G11

سرور اچ پی DL380 G11 SFF

۱,۴۸۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL360 G11

سرور اچ پی DL360 G11 LFF

۱,۴۸۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL360 G11

سرور اچ پی DL360 G11 SFF

۱,۴۸۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ML30 G11

سرور اچ پی ML30 G11

۱,۳۵۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ML350 G11

سرور اچ پی ML350 G11

۱,۹۸۳,۰۰۰,۰۰۰ تومان

سرور های نسل 12 HP

DL380 Gen12

سرور اچ پی DL380 G12 12LFF

۲,۰۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL380 Gen12

سرور اچ پی DL380 G12 8SFF

۲,۰۲۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL360 G12

سرور اچ پی DL360 G12 8SFF

۱,۷۵۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL360 G12

سرور اچ پی DL360 G12 4LFF

۱,۵۶۶,۰۰۰,۰۰۰ تومان
DL380a G12

سرور اچ پی DL380a G12

۴,۹۹۹,۹۰۰,۰۰۰ تومان
HP DL384 G12

سرور اچ پی DL384 G12

۵,۴۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان
ML350 G12

سرور اچ پی ML350 G12

۳,۹۰۰,۰۰۰,۰۰۰ تومان

سرور HP برای بسیاری از کسب و کارها در ایران، انتخاب اول برای زیرساخت پایدار و قابل توسعه است؛ از شرکت های کوچک که یک سرور برای فایل، حسابداری و اتوماسیون می خواهند تا سازمان هایی که مجازی سازی، دیتابیس، سرویس های وب پرترافیک و نرم افزارهای سازمانی را اجرا می کنند. مزیت اصلی خرید سرور HP فقط اسم برند نیست؛ ترکیب دقیق سخت افزار سازمانی، قابلیت مدیریت و امنیت در سطح Firmware، اکوسیستم قطعات، و انعطاف در کانفیگ است که باعث می شود سرور در شرایط بار سنگین هم قابل اتکا بماند. در اینجا میخواهیم راهنمای کامل انتخاب و خرید سرور اچ پی با قیمت مناسب را شرح دهیم.

  1. تفاوت رکمونت و تاور
  2. نسل های پرکاربرد (Gen10، Gen10 Plus، Gen11 و معرفی پلتفرم جدیدتر)
  3. تفاوت خانواده های DL و ML و Synergy
  4. انتخاب CPU و RAM
  5. نوع حافظه (SAS/SATA/NVMe)
  6. کنترلر RAID
  7. شبکه
  8. منبع تغذیه Redundant

خرید سرور HP متناسب با کاربرد

  • مجازی سازی (VMware، Hyper-V، Proxmox) برای اجرای چندین ماشین مجازی
  • دیتابیس (SQL Server، Oracle، MySQL، PostgreSQL) و سرویس های تراکنشی
  • سرور فایل و اشتراک سازمانی با دسترسی کاربران
  • سرویس های وب، هاستینگ، پنل های سازمانی و نرم افزارهای تحت وب
  • سرویس های بکاپ و آرشیو سازمانی
  • زیرساخت های مانیتورینگ، لاگ و ابزارهای تحلیل داده
  • ورک لودهای محاسباتی، پردازش و در بعضی مدل ها استفاده از GPU

تفاوت ظاهری سرور های اچ پی

تفاوت ظاهری سرور های HP

سرور DL

DL برای رک و دیتاسنتر طراحی شده است و معمولا در مدل های 2U ،1U و 4U عرضه می شود. DL معمولا وقتی انتخاب می شود که:

      • سازمان رک استاندارد دارد
      • تعداد سرورها قرار است بیشتر شود
      • نیاز به توسعه پذیری در شبکه، Storage و PCIe وجود دارد

مدل های محبوب در بازار ایران معمولا در خانواده DL300 قرار می گیرند (مانند DL360 و DL380 در نسل های مختلف)

سرور ML

ML برای محیط های اداری، اتاق سرور کوچک یا جایی که رک ندارید مناسب است. ML معمولا وقتی انتخاب می شود که:

      • کسب و کار کوچک تا متوسط هستید
      • نیاز به توسعه داخلی دیسک و کارت دارید
      • اولویت با سادگی و دسترسی آسان است

ابر سرور یا Synergy

Synergy برای محیط های ماژولار و مقیاس پذیر طراحی شده است؛ جایی که مدیریت منابع به شکل یکپارچه و قابل ترکیب انجام می شود. این معماری بیشتر در سازمان های بزرگ و پروژه های دیتاسنتری دیده می شود.

شناخت نسل های سرور HP

نسل سرور فقط یک عدد نیست؛ نسل تعیین می کند چه CPU هایی پشتیبانی می شود، چه نوع RAM استفاده می کنید، چه سطح PCIe دارید، چه گزینه هایی برای NVMe و شبکه در اختیار شماست و چه نسخه ای از مدیریت iLO در دسترس است. انتخاب نسل مناسب باید بر اساس بودجه، سطح حساسیت سرویس، نیاز به کارایی، و دسترس پذیری قطعات و پشتیبانی انجام شود.

شناخت نسل های سرور HP

سرور Gen8 (نسل 8)

Gen8 هنوز هم در بسیاری از سازمان ها برای سناریوهای پایدار و کم ریسک استفاده می شود؛ مخصوصا وقتی بار کاری سبک تا متوسط است یا نقش سرور به عنوان فایل سرور، سرویس های داخلی و بکاپ تعریف شده است؛ در عین حال قطعات آن در بازار ، هنوز هم قابل تامین است

      • معمولا برای ارتقای اقتصادی و پروژه هایی که الزام به جدیدترین پلتفرم ندارند منطقی است.
      • نوع حافظه در این نسل معمولا RAM DDR3 است و همین موضوع روی سقف کارایی و انتخاب قطعات اثر می گذارد.
      • برای رشد سنگین مجازی سازی یا بارهای تراکنشی جدید، ممکن است زودتر به محدودیت برسد.

سرور Gen9 (نسل 9)

Gen9 برای بسیاری از کسب و کارها یک نقطه تعادل خوب است؛ چون نسبت به Gen8 بهبودهای مهم در کارایی و I/O دارد و با توجه به همه گیری قطعات متناسب با این نسل، از توانایی ارتقا بالای برخوردار است.

      • در بسیاری از مدل ها امکان استفاده از RAM DDR4 وجود دارد که به افزایش پهنای باند و ظرفیت عملی کمک می کند.
      • برای مجازی سازی متوسط تا نسبتا سنگین، فایل سرور سازمانی، و سرویس های وب پرترافیک می تواند انتخاب قابل اتکا باشد.
      • اگر قصد دارید چند سال بدون ارتقای پلتفرم جلو بروید، Gen9 معمولا از نظر ارزش خرید در بازار بسیار محبوب است.

سرور Gen10 (نسل 10)

در پروژه های سازمانی جدیدتر، Gen10 و Gen10 Plus به خاطر اکوسیستم قوی تر، سازگاری گسترده تر با رسانه های سریع تر و گزینه های بهتر در Storage و شبکه، بسیار رایج هستند. در این نسل ها، مدیریت از راه دور بر اساس HPE iLO 5 ارائه می شود.

Gen10 Plus در بسیاری از مدل ها بهبودهای بیشتری در I/O، اسلات ها و پشتیبانی از پلتفرم های جدیدتر ارائه می دهد.

سرور Gen11 (نسل 11)

Gen11 برای ورک لودهای جدیدتر طراحی شده و در بسیاری از مدل ها، بهبودهای قابل توجه در I/O، ظرفیت و پهنای باند حافظه و پشتیبانی از پردازنده های جدیدتر دارد. در سرورهای Gen11، HPE iLO 6 به عنوان مدیریت جدیدتر ارائه شده است.

iLO در سرور اچ پی چیست ؟

iLO یک فناوری تعبیه شده برای مدیریت سرور از راه دور است. در محیط سازمانی، iLO باعث می شود بتوانید بدون حضور فیزیکی کنار سرور، این کارها را انجام دهید:

  • روشن و خاموش کردن و کنترل پاور
  • مانیتور سلامت سخت افزار و هشدارها
  • دسترسی به کنسول از راه دور برای نصب سیستم عامل و عیب یابی
  • به روزرسانی Firmware و برخی عملیات مدیریت

iLO در سرور HP چیست

انتخاب CPU در سرور HP

انتخاب CPU برای یک سرور باید بر اساس نوع بار کاری باشد، نه صرفا تعداد هسته

  • مجازی سازی : تعداد هسته و فرکانس، و ظرفیت RAM اهمیت بالایی دارد.
  • دیتابیس تراکنشی : تاخیر کم، فرکانس مناسب و نشان دادن عملکرد پایدار مهم است.
  • سرویس های وب و اپلیکیشن : تعادل هسته و فرکانس و سرعت Storage نقش کلیدی دارد.

در بسیاری از سرورها، بسته به نسل و مدل، گزینه های CPU از خانواده های Intel Xeon Scalable یا در بعضی پلتفرم ها AMD EPYC ارائه می شود. انتخاب نهایی باید با توجه به لایسنس نرم افزار (اگر هسته محور است) و برنامه رشد انجام شود.

انتخاب CPU در سرور HP

انتخاب RAM در سرور اچ پی

RAM در سرور نقش تعیین کننده ای دارد، مخصوصا در مجازی سازی و بانک اطلاعاتی. نکات مهم:

  • ظرفیت RAM را با حاشیه رشد انتخاب کنید.
  • تعداد ماژول ها و چینش آنها می تواند روی پهنای باند و کارایی اثر بگذارد.
  • نوع RAM وابسته به نسل سرور است. در پروژه های رایج، RAM DDR3 و RAM DDR4 بیشتر دیده می شود.

اگر تعداد VM ها قرار است رشد کند، کم بودن RAM معمولا زودتر از CPU کارایی را محدود می کند.

انتخاب RAM در سرور HP

حافظه در سرور HP

انتخاب Storage برای سرور HP معمولا یکی از این سه مسیر است:

  • SATA برای سناریوهای اقتصادی تر و سرویس های سبک تا متوسط
  • SAS برای اکوسیستم سازمانی و سازگاری گسترده با کنترلرهای RAID
  • NVMe برای تاخیر کم و IOPS بالا در ورک لودهای سنگین

برای مجازی سازی پرتراکم و دیتابیس پرترافیک، NVMe یا SSD های سازمانی معمولا ارزش بیشتری دارد. برای فایل سرور و سرویس های عمومی، SAS یا SATA سروری می تواند منطقی باشد.

حافظه در سرور HP

رید کنترلر در سرور HP

کنترلر RAID فقط برای ساخت RAID نیست؛ روی پایداری، سرعت بازسازی (Rebuild)، و سازگاری دیسک ها اثر می گذارد. نکات عملی:

  • اگر ورک لود نوشتن سنگین دارید، وجود Cache و تنظیمات درست RAID مهم است.
  • برای بعضی سناریوها، HBA به جای RAID مناسب تر است (مثل بعضی پیاده سازی های Software-defined Storage).
  • سازگاری Firmware کنترلر با نسل سرور و نوع Backplane باید از ابتدا مشخص شود.

رید کنترلر در سرور HP

شبکه در سرور اچ پی

در بسیاری از پروژه ها، مشکل از کم بودن شبکه است نه از قدرت CPU. برای انتخاب سرور HP به این موارد توجه کنید:

  • تعداد پورت های شبکه و سرعت آنها
  • امکان افزودن کارت شبکه PCIe
  • Redundancy لینک ها برای سرویس های حساس

اگر SAN یا بکاپ شبکه ای دارید، طراحی شبکه و تفکیک ترافیک، مستقیما روی عملکرد اثر می گذارد.

انتخاب فرم فکتور سرور HP

  • اگر رک دارید و قرار است تعداد سرورها رشد کند، DL معمولا انتخاب استاندارد است.
  • اگر رک ندارید و یک سرور برای دفتر می خواهید، ML معمولا انتخاب مناسب تری است.

نکته مهم: فرم فکتور فقط ظاهر نیست؛ روی تعداد درایوها، تعداد اسلات های توسعه و مدل خنک کنندگی هم اثر می گذارد.

انتخاب سریع سرور HP بر اساس نیاز

نیاز سازمان فرم فکتور پیشنهادی کانفیگ کلی توصیه شده نکته حساس
سرور اداری، فایل، حسابداری ML یا DL کوچک CPU میان رده + RAM مناسب + SSD سروری توسعه پذیری دیسک و بکاپ
مجازی سازی متوسط DL 1U/2U CPU چند هسته ای + RAM بالا + SSD/SAS سازمانی RAM و Storage گلوگاه اصلی است
مجازی سازی پرتراکم DL 2U با توسعه CPU قوی + RAM بسیار بالا + NVMe/All-flash طراحی شبکه و پایداری I/O
دیتابیس پرترافیک DL 2U یا پلتفرم قوی تر CPU مناسب تراکنش + RAM بالا + Storage کم تاخیر Latency و پایداری نوشتن
بکاپ و آرشیو DL با ظرفیت دیسک بالا ظرفیت دیسک بالا + کنترلر مناسب برنامه رشد ظرفیت
پروژه دیتاسنتر ماژولار Synergy ماژول های محاسباتی و مدیریت یکپارچه طراحی و استانداردسازی

چک لیست خرید سرور اچ پی

  1. نوع کاربرد را مشخص کنید: مجازی سازی، فایل، دیتابیس، وب، بکاپ
  2. تعداد کاربر یا تعداد VM و رشد آینده را برآورد کنید
  3. نسل مناسب را انتخاب کنید: Gen8/Gen9/Gen10/Gen10 Plus/Gen11 یا پلتفرم جدیدتر
  4. ظرفیت RAM امروز و رشد را مشخص کنید
  5. نوع Storage را مشخص کنید: SAS/SATA/NVMe و تعداد درایوها
  6. نوع RAID یا HBA را بر اساس ورک لود انتخاب کنید
  7. شبکه را طراحی کنید: سرعت، تعداد پورت، Redundancy
  8. منبع تغذیه Redundant و خنک کنندگی را متناسب انتخاب کنید
  9. برنامه Firmware و مانیتورینگ را مشخص کنید
  10. اگر قطعات را بعدا ارتقا می دهید، سقف توسعه پذیری مدل را از ابتدا چک کنید

سوالات متداول خرید سرور HP

  • سرور HP رکمونت بهتر است یا تاور؟

اگر رک دارید و رشد زیرساخت برای شما مهم است، رکمونت انتخاب استاندارد است. اگر رک ندارید و یک سرور برای دفتر می خواهید، تاور معمولا انتخاب مناسب تری است.

  • سرور اچ پی Gen10 با Gen11 چه تفاوتی دارد؟

تفاوت اصلی به پشتیبانی از پردازنده ها و حافظه جدیدتر، سطح I/O و مدیریت مربوط می شود. در Gen10 و Gen10 Plus iLO 5 و در Gen11 iLO 6 ارائه می شود.

  • برای مجازی سازی در سرور HP بیشتر RAM مهم است یا CPU؟

در بسیاری از پروژه ها RAM زودتر از CPU نیاز به ارتقاع دارد. اگر تعداد VM ها قرار است رشد کند، RAM را با حاشیه امن انتخاب کنید و سپس CPU را متناسب تنظیم کنید.

  • برای سرور اچ پی بهتر است SAS بخرم یا NVMe؟

اگر تاخیر کم و IOPS بالا برای شما مهم است (مثل دیتابیس پرترافیک و مجازی سازی پرتراکم)، NVMe معمولا بهتر است. اگر اکوسیستم سازمانی، RAID و تعادل هزینه مهم است، SAS انتخاب مطمئنی است.

  • کنترلر RAID در سرور HP چه زمانی لازم است؟

وقتی می خواهید RAID سخت افزاری داشته باشید یا به مدیریت حرفه ای دیسک و پایداری بازسازی نیاز دارید. برای بعضی معماری های ذخیره سازی نرم افزاری، HBA به جای RAID بهتر است.

  • iLO در سرور اچ پی چه کار می کند؟

iLO امکان مدیریت از راه دور، مانیتور سلامت، کنسول از راه دور و بعضی عملیات به روزرسانی و عیب یابی را فراهم می کند و برای مدیریت سازمانی بسیار مهم است.

  • هنگام خرید سرور HP چه اطلاعاتی لازم است؟

نوع کاربرد، تعداد کاربران یا VM، برنامه رشد، محدودیت بودجه، نیاز به Storage و RAID، و زیرساخت شبکه

خرید سرور اچ پی از ITHPE با قیمت مناسب

در ITHPE هدف فقط فروش یک شاسی نیست. سرور HP وقتی ارزش دارد که کانفیگ آن درست انتخاب شده باشد. برای همین، معمولاً این موارد را کنار شما چک می کنیم:

  • انتخاب مدل متناسب با کاربرد و بودجه
  • انتخاب CPU و RAM بر اساس نوع بار و برنامه رشد
  • انتخاب Storage و RAID به شکل سازگار با شاسی و Backplane
  • پیشنهاد گزینه های ارتقا و توسعه پذیری

نتیجه این است که سروری می خرید که واقعاً برای کار شما ساخته شده و بعد از چند ماه مجبور به تعویض یا هزینه اضافی نمی شوید.

جمع بندی

سرور HP برای سازمان هایی که به پایداری، مدیریت حرفه ای و توسعه پذیری نیاز دارند، انتخابی مطمئن است. اگر نسل مناسب را درست انتخاب کنید، کانفیگ CPU و RAM را مطابق بار کاری ببندید، و Storage و RAID و شبکه را از ابتدا اصولی طراحی کنید، سرور شما سال ها بدون دردسر پاسخگو می ماند. اگر مشخصات سرویس ها، تعداد کاربران یا VM و برنامه رشد مشخص باشد، می توانید چند کانفیگ قابل مقایسه سرور HP داشته باشید تا انتخاب نهایی دقیق و کم ریسک باشد.

سبد خرید
به بالا بروید